Ishrana beba u prvim mesecima

Najzdravija hrana za bebe kada se rode jeste majcino mleko...U prvim mesecima zivota nasih malisana koristi se samo majcino mleko ukoliko majka ima mleka,a ukoliko nema,koriste se razne adaptirane mlecne formule po preporuci izabranog lekara deteta..Adaptirane formule jesu zamena za majcino mleko i najslicnije su njegovom sastavu...
Nakon porodjaja,jos u bolnici donose se bebe majkama na podoj..jako je bitno za bebu da dobije to prvo mleko,tzv kolostrum koji se javlja prvi u dojkama majki.Kolostrum sadrži sve hranljive materije i svu tečnost koja je vašoj bebi potrebna u prvim danima nakon rođenja, kao i supstance koje štite vašu bebu od infekcija.Lako se vari i zato je najbolja hrana za bebu. Jedno od svojstva mu je da ga uvek ima u malim količinama, ali je koncentacija hranljivih materija velika. Sadrži proteine, vitamine, minerale, imunoglobuline. Imunoglobulini su antitela koja majka prenosi na dete i tako stvara pasivni imunitet novorođene bebe. Pasivni imunitet štiti bebu od širokog spektra bakterija i virusa.Kolostrum ima i laksativna svojstva pa beba lakše izbacuje mekonijum koji pomaže da se telo očisti od bilirubina i time sprečava pojavu jake žutice kod novorođenčeta.
Kolostrum prestaje da se luči do petog dana nakon porođaja i tada majčin organizam počinje da stvara “prelazno mleko”.
Prvog dana nakon rođenja kapacitet bebinog želuca je 5-7 ml (2-3 kafene kašičice).Istraživanja su pozakazala da se kod novorođenih beba želudac ne širi da bi primio više hrane, već ukoliko beba pojede više ona će to ispovraćati. Količina kolostruma koju proizvede majka je upravo količina koja je potrebna njenoj bebi.
Do trećeg dana bebin želudac poraste do veličine koja može da primi 20-30ml mleka.Kratki, česti podoji omogućavaju bebi da dobije količinu mleka koja joj je potrebna.
Beba koja je stara sedam dana ima kapacitet želuca 45-60ml. Česti podoji će omogućiti vašoj bebi da dobije svo mleko koje joj je potrebno, a samim tim će se povećati i količina mleka koju mama proizvede.Kako znati da li je beba dovoljno jela,kada treba dojiti i koliko?To pitanje javlja se kod svake majke....Dojenče treba da sisa kada je gladno i ne treba se strogo pridržavati utvrđenih rasporeda obroka. Vremenom, samo dojenče stekne svoj ritam sisanja.Važno je da se svaki podoj započne sa dojkom suprotnom od predhodnog podoja i da se obe dojke ponude ( u proseku 10-15 minuta aktivnog sisanja po dojci).Dojenčetu koje sisa treba svakodnevno dodavati 200-400 ij D Vitamina ( 1 kap Vigantola ili 3-5 kapi AD kapi)! D Vitamin je potrebno davati minimum do navršene prve godine života, a standard je do druge godine.

Коментари

Популарни постови са овог блога

GOVOR KOD DETETA

UVOD

POVECAVANJE LAKTACIJE